Kooperatif, Kooperatif Girişimi, Sosyal Girişimler için Kapasite Geliştirme Projesi

Kooperatif, Kooperatif Girişimi, Sosyal Girişimler için Kapasite Geliştirme Projesi Türk Kızılay Toplum Temelli Göç Programları Sosyoekonomik Güçlendirme Programı kapsamında, Türk Kızılay tarafından, UNHCR desteğiyle ve Genç İşi Kooperatif hizmet sağlayıcılığında uygulanmıştır.
Haziran 2021 - Aralık 2021

Image

UNHCR desteğiyle Türk Kızılay Toplum Temelli Göç Programları Koordinatörlüğü tarafından yürütülen “Kooperatif, Kooperatif Girişimi Ve Sosyal Girişimler İçin Kapasite Geliştirme Projesi” yerelde sosyal uyumu ve ekonomik güçlenmeyi sağlamak için sosyoekonomik dayanışma modellerinden olan kooperatiflerin desteklenmesini ve zarar görebilir durumda olan yerel halk ve göçmenlerden oluşan yararlanıcıların kapasitelerinin artırılması yoluyla ticari faaliyetlerin başlatılması için sürdürülebilir, gelir getirici modellerin güçlenmesini hedeflemektedir. S.S. Genç İşi Bilimsel Araştırma ve Geliştirme Eğitim Kooperatifi projede hizmet sağlayıcı rolüyle, aşağıda listelenen hizmetleri sağlamıştır:

  1. Desteklenecek Sosyal Girişim, İnisiyatif ve Kooperatiflerin Seçimi
  2. Sektör, İl ve Kooperatif İhtiyaç Analizi
  3. Kooperatifçilik Eğitimleri
  4. Mentorluk ve Danışmanlık Hizmeti
  5. İzleme ve Değerlendirme

Projeye, açık çağrı ile Türkiye genelinden toplamda 134 başvuru alınmıştır. Başvuru kriterlerine uygun 105 kurumun arasından; 8 farklı ilden toplam 10 kurum (7 kooperatif ve 3 kooperatif inisiyatifi) proje kapsamında desteklenmeye hak kazanmıştır.


Image
Nisan 2022'de yayınlanan proje sonuç raporuna buradan erişebilir; yararlanıcı kooperatiflere ait video içerikleri Türk Kızılay Toplum Merkezi youtube kanalından izleyebilirsiniz.